O mne


Fotím svadby, rodinky, deti, reportáž a produkty

František Peťko

Narodil som sa v roku 1982. Vyrastal som v malom meste na strednom Slovensku – pod Poľanou, v Hriňovej. Vyštudoval som Slovenskú technickú univerzitu v Bratislave. Na Strojníckej fakulte som skončil inžinierske štúdium na konštrukčnom odbore. V súčastnosti žijem a pôsobím v Dubnici nad Váhom a s mojou manželkou Luckou vychovávame našu dcérku Nelku a syna Andrejka.

Uplynulo už viac ako 15 rokov od kedy som si kúpil moju prvú digitálnu zrkadlovku. Kým som sa našiel vo fotografickom žánri ktorý mi je najbližsie, prešlo pár rokov a množstvo nafotených fotografií. Fotografia sa stala mojím veľkým koníčkom, vášňou aj relaxom.

K prvým nafoteným svadbám som sa dostal vďaka mojim priateľom. Tento rok je to už moja desiata svadobná sezóna a za sebou mám už viac ako stovku svadieb, ktoré mi dali bohaté a cenné skúsenosti.

Práve svadobnej fotografii sa v súčasnosti venujem najčastejšie, v mojom portfóliu však nájdete aj rodinky, rande, tehotenské portréty ale aj produkty a firmy.

Svadobný deň sa snažím zachytiť originálnym spôsobom s dôrazom na reportáž. Tak ako sú pre mňa dôležité svadobné portréty, ani reportážne fotografie z celého svadobného dňa nemôžu za nimi kvalitou zaostávať. Preto sa snažím vloženú dôveru pretaviť do zachytenia skutočných a neopakovateľných momentov svadobného dňa na fotografiách originálnym spôsobom. Na svadbe som práve tým nenápadným, no vždy tam, kde sa niečo deje. Pri fotení svadobných portrétov uprednostňujem prirodzenosť a uvoľnenosť bez veľkého štylizovania.

Som jedným zo zakladajúcich členov Asociácie slovenských svadobných fotografov (ASSF).